بررسی یکی از دلایل خشونت علیه وکلا

  1. Home
  2. مقالات
  3. بررسی یکی از دلایل خشونت علیه وکلا
بررسی یکی از دلایل خشونت علیه وکلا

یکی از مباحثی که درجلسه تشکل پرسمان با موضوع بررسی دلایل خشونت علیه وکلا مطرح شد این بود که اگر وکیل دراثنای دادرسی به بی حقی موکل پی برد، وکیل با چه چه تکلیفی مواجه است؟
آیا علاوه بر استعفا حق ارائه اطلاعات و مداراک به قاضی یا طرف مقابل یا علنی کردن آن را دارد یا خیر؟
پاسخ مختصر اینجانب این بود وکیل اگر به بی حقی موکل پی برد اول تلاش کند طرفین را به مصالحه و سازش دعوت و پرونده را خاتمه دهد و اگر ممکن نشد و حضورش موجب کمک به ناحق یا عدوان باشد، شرعا و قانونا صحیح نیست که رابطه وکالتش را ادامه دهد و از پرونده کناره گیری کند.
در پاسخ به سوال دوم اینکه وکیل علاوه بر استعفا،آیا وظیفه دارد مدارک و اطلاعات حقانیت طرف مقابل را در اختیار قاضی و طرف مقابل قرار دهد یا محتویات پرونده را علنی کند؟ بنده معتقدم چنین وظیفه ای ندارد و اگر چنین نماید برخلاف اصل اعتماد و امانت داری شغلی عمل کرده و نیز کسی که قانونا محرم اسرار اطلاعات موکل و یا مشتریان بوده واین وظیفه از وظایف ذاتی شغلش است، نباید آن صفت ذاتی شغل را زیر پا بگذارد.
وقتی قانونگذار وکیل را منع کرده که در همان موضوع پرونده، نباید وکالت طرف مقابل را بپذیرد و یا اگر مشاور حقوقی اشخاص حقوقی، قبلا بوده به مدت پنج سال از انقضای رابطه قراردادی وفق آیین نامه۱۴٠٠، از قبول وکالت علیه همان شخص حقوقی خودداری کند. فلسفه این منع های قانونی چیست؟؟
آیا وکیل می تواند با توجیه اینکه برای احقاق حق، وکالت طرف مقابل را پذیرفته است؟؟ ایا در نظر قانونگذار، انگیزه خیرخواهانه و غیره آن، مهم بوده است یا بطور کلی ممنوع از قبول وکالت است؟؟
مسلما نظر قانونگذار مطلق بوده و ادعای انگیزه خیرخواهانه و یا مساعدت به حق و یا مخالفت با باطل،تاثیری در ماهیت تخلف انگاری آن ندارد.
موکل بخاطر اعتماد به صفت محرمانگی شغل وکالت و اصل رابطه اعتماد، اطلاعات خویش را در اختیار وکیل گذاشته است. اگر وکیل به بی حقی موکل پی برد، حق دارد وکالت ایشان را نپذیرد و نه اینکه از موقعیت شغل خویش علیه موکل سو استفاده نماید
«وکیل علی صدری خانلو»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما تماس حاصل کنید.
مشاوره تلفنی

مطالب پر بازدید