نوشته های لیلا رییسی(رییس پیشین کانون وکلای اصفهان) در مورد ایرادات قانون تسهیل تاکید و …

  1. Home
  2. اخبار
  3. نوشته های لیلا رییسی(رییس پیشین کانون وکلای اصفهان) در مورد ایرادات قانون تسهیل تاکید و …
نوشته های لیلا رییسی(رییس پیشین کانون وکلای اصفهان) در مورد ایرادات قانون تسهیل تاکید و …

لیلا رییسی، رییس پیشین کانون وکلای اصفهان در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

امروز یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی صراحتا کانون های وکلا را به اعمال فشار بیشتر و حتی سلب صلاحیت های ذاتی از آنها، تهدید نمود. این در حالی است که علاوه بر کانون های وکلا که مکرر بر ایرادات و نتایج نامطلوب قانون تسهیل تاکید ورزیده اند، برخی از مقامات قوه قضاییه نیز این روزها از مصائب و مشکلات ناشی از اجرای قانون مذکور سخن می گویند.

اکنون این سوال منطقی مطرح می گردد که بهتر نیست نمایندگان محترم مجلس بجای اصرار بر مواضع خود در مورد قانون مذکور، در راستای مصالح و منافع مردم و نظام قضایی کشور، با رایزنی و مشورت با متولیان نهاد وکالت و قوه قضاییه، مشکلات مربوط به اجرای این قانون را شناسایی و در جهت رفع آنها اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام داده تا بیش از این موجب ورود آسیب به نهاد وکالت و نظام قضایی کشور نشده و از تشدید چالش میان نهادهای کشور جلوگیری گردد؟ فلسفه وجودی «قانون خوب»که همیشه در مباحث مربوط به قوه مقننه از آن سخن گفته می شود، در چنین شرایطی بیش از هر زمانی کارکرد خود را نشان می دهد.

قانونی که جزء ای جدایی ناپذیر از کلیت نظام قانونی یک جامعه است و نه وصله ای ناهمگون، با اجرای آن مشکلات موجود حوزه مربوطه حل و رفع می گردد، اما مشکلات لاینحل جدید در حوزه مذکور ایجاد نمی کند و نهایت اینکه با تکیه بر معیار عقلانیت هم نیازهای حال جامعه را تأمین می نماید و هم منافع آتی جامعه مذکور را لحاظ می نماید.

به دور از هرگونه تعصب و پیش داوری باید بررسی گردد که قانون تسهیل تا چه حدی ویژگی های فوق را دارد؟ اگر این قانون واجد اوصاف برشمرده شده برای یک قانون خوب می باشد، پس این مشکلات و تنشهای ناشی از اجرای آن به چه علت است؟ اگر قانون تسهیل یک قانون خوب نیست، چه باید کرد تا بیش از این جامعه شاهد معضلات موجود نباشد؟
ای کاش نمایندگان محترم به جای تهدید و ایجاد جنجال، منصفانه و با شنیدن نقدهای مطروحه، عملکرد خود را در ارتباط با قانون تسهیل بازبینی می نمودند، شاید راه برون رفتی از وضعیت تنش زای فعلی فراهم می گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما تماس حاصل کنید.
مشاوره تلفنی

مطالب پر بازدید